Červen 2015

Jak jsem začal dělat elektroniku

20. června 2015 v 6:30 | Lukáš Pavlásek
Všechno to začalo již v šestém ročníku na základní škole v Pečkách, kdy jsem dostal svoji první pájku, kterou ještě používám dneska. Je přístroj docela kvalitně vyrobenný (za tu dobu co napájela spoju už by dneska nefungovala - pájka zakoupená v dnešní době), protože průměrná životnost je dva až tři roky.

Dále to pokračovalo do doby než jsem přešel na Základní školu v Plaňaneh (kůvli šikaně a neřešení jedné paní učitelky třídní), kdy jsme se s mým taťkou vydali na den otevřených dveří na Střední průmyslové škole v Kutné hoře (vos-kh.cz) a v průběhu exkurze se mi zalíbila stavebnice Festo.

Za vysvědčení jsem dostal první stavebnice elektronických obvodů.

O dva roky (již v deváté třídě) jsem si splnil sen tím že jsem si podal přihlášku na Středníprůmyslovou školu v Kutné hoře obor Elektrotechnik. Toto studium mě baví ikdyž nemám v mimo technický dobré známky, ale v technických oborech jsem trochu více něž moji spolužáci, a proto umím docela dobře např. kreslit na PC...apod. Jediný čeho se veli obávám je maturita, která mně čeká za necelé tři roky a týden.

Jsem rád, že úspěšně pokračuji dalším ročníkem studia.

Díky Autor

Generátor obdelníkového signálu TTL pro modelové kolejiště

19. června 2015 v 6:30 | Lukáš Pavlásek |  Elektronika pro modelové kolejiště
Tento přípravek je určený pro vláčkové trafa Fz1 (ale i jiného pevného zdroje napětí), kdy z linerárně řízeného napětí se stane napětí pulzně regulované (PWM - Pulse widht modulation v překladu Pulzně šířková modulace). Bohužel se mi nepovedlo zařízenní ještě dost dobře zdokonalit, aby mi fungovalo z 3V stejnosměrných ( zatím mi funguje od 5,5V stejnosměrných do 12V stejnoměrných - maximální napětí) a to jen v kladné polaritě. V záporné polaritě se mi vyvinout ještě nepovedlo.

Srdcem celého obvodu je časovač fungující jako astabilní časovač s nastaveným pracovním bodem na 17,6 kHz (17625 Hz). Již v zmíněné frekcenvci se dá frekvene měnit zhruba od 24Hz do 17kHz za pomocí trimeru.

Vzniklý signál je dále zesilován tranzistory řady BC, které fungují jako budič a vybuzují výkonový tranzistor, který v pohodě vzládne zátěž do 3A, ale doporučuji kůvli delší životnosti výkonového tranzistoru dát na kladnou svorku usměrňovací diodu z důvodu jiskření uhlíku v motorcích lokomotiv. Po přidání usměrňovací diod nám zvnike signál ve tvaru podobném lichoběžníku a dále bych usměrňovací diodu dla na vstup kůvli eliminování spatně filtrovaného signálu.

Technické parametry

 • Maximální vstupní napětí 12V stejnosměrných (DC)
 • Minimální vstupní napětí 5,5V stejnosměrných (DC)
 • Maximální vstupní proud je 3A
 • Minimální vstupní proud je 1A
 • Maximální výstupní napětí 9V (PWM)
 • Minimální výstupní napětí 6V (PWM)
 • Maximální výstupní proud zátěže 3A
 • Minimální výstupní proud zátěže 0,5A
 • Pracovní bod nastavení od 24Hz do 17kHz
 • Indikace zapnutí - LED (rozsvítí se po připojení nebo zapnutí napětí)


Téměř nedodělané zařízení najdete v článku Menší Ochutnávka z dalšího dílu

Velká přenosná lampa s LED

19. června 2015 v 6:30 | Lukáš Pavlásek
K výrobě tohoto výrobku jsem se inspiroval kdysi v prodejně s elektronickými věcmi, kde jsem viděl podbný výrobek. Po čase, kdy jsem si šel nakoupi nějaké součástky, tak jsem si zakoupil i metr svítivého pásku s led.

V rámci technické dokumentace, kdy nám paní učitelka dala hodinu volna a odpočinku (aby jsme nabraly nové síly do nového pololetí) jsem v programu Auto Cad Lt 2012 zkonstruoval díl od dílu papírovou vystřihovačku, kterou když jsem přijel domů jsem si vytiskl začal hned stavět. Stavba celé svítilny my zabrala celou sobotu Jenže nastal problém s napájením, a tak jsem si vyzkoušel na světelném pásku, jestli bude svítit na devítivoltovou bateri. když jsem to vyzkoušel, tak jsem doděla jen bateriové pouzdro.

Po čase jsem musel dělat menší předělávku, protože mi ji náš kocour schodil ze skříně, a tak jsem musel udělat cele bateriové pozdro znovu. Kůvli odonosti jsem použil tentokrát papírovou ruličku.

Foto najdete v galerii ve složce Mé elektronické Výrobky ve složce Velká přenosná lampa. Jsou zde fotky z opravy a před opravou.

Tato Lampa má nejen bateriové napájení, ale i dá se napájet z externího zdroje, takže se dá použít i jako přenosná lámpa. Tuto lampu můžeme napájet jak ze síťového zdroje, tak i z auto zásuvky 12V (při 24V musíme napětí stablizovat za pomocí stabilizátoru na 12V). Jedniný požadavek je zde polarita napětí. Při špatné polaritě se lampa (přenoska nerozsvítí).

Dále je dobrá při výpadku elektriky, kdy si můžeme posvítit třeba na cestu po schodech...apod.

Baterie zde vydrží tak 2 až 3roky nebo do doby kdy napětí klesne pod 5V, potom se musí bateriový článek vyměnit za nový.

Díky Autor

Stabilizovaný zdroj 9 a 12V

18. června 2015 v 6:30 | Lukáš Pavlásek
Jelikož v dnešní době již velice stoupli pořizovací náklady a jelikož doba životnosti baterie je omezená. Proto jsem se rozhodl postavit si pořádný zdroj, který budu moci využívat jak na tvorbu videí, tak na ovládání výhebek v kolejišti, a proto jsem si vybírál necelé dva měsíce zdroj.

Pořizovací cena je okolo 400 korun.

Technické parametry:

Vstupní napětí 230V,AC 50Hz
Maximální výstupní proud: 1,8A
Vystupní napětí:
 • 1. napětí - 9V DC;1,8A
 • 2. napětí - 12V DC;1,8A
Typ změny napětí na svorkách:
Za pomocí páčkového přepínače je vypínán vstup i výstup stabilizátorů najednou.


Před skratem je trafo ochráněno tavnou pojistkou na sekundárním vynutím.

Na trafu se mění 230V (AC) na 9V (AC), které je za pomocí usměrňovací diod usměrněno a filtrováno pomocí elektrolytických kondezátorů. Hodnota napětí na prázdno je 16,00V stejnosměrných. Napětí dále vede na přepínač, kde je přepnuto na Stabilizátor, který dává na výstupu 9V nebo na stabilizátor, který dává na výstupu 12V.

Chladič je navolen, tak aby co nejvíce vyhovoval velikostí a svou kapacitou, kterou dokáže vyzářit do okolí.

Tady je pár foto jak se dílo povedlo:

-

Jelikož se chystám postavit si pro tento zdroj ještě hrotový zkoušeč, tak sem přijde ještě jeden konektor pro napájení tohoto hrotu.

Časem se chystám i pro video.

Menší ochutnávka z dalšího dílu

17. června 2015 v 18:00 | Lukáš Pavlásek |  Elektronika novinky
Toto je zatím má prototypová část a je zde zhruba cca 2 hodiny počítání i nastavování a jen ani ne 10 minut pájení.


Díky Autor

Něco na léto - mix číslo 1

16. června 2015 v 22:30 | Lukáš Pavlásek

Hit číslo 1

Hit číslo 2
Hit číslo 3

Hit číslo 4
Hit číslo 5

Hit číslo 6
Hit číslo 7
hit číslo 8

Přiravované díly

11. června 2015 v 12:32 | Lukáš Pavlásek
Vážení návštěvníci,
V dnešní době pro vás připravuji několik dílů.

1. Generátor signálu TTL
2. Blikač se signálem TTL
3. Bzučák s TTL

Díky AUTOR
Autor: Lukáš Pavlásek, 2018
https://www.facebook.com/lpavlasek380