Září 2015

Stabilizátor 5V

29. září 2015 v 12:27 | Lukáš Pavlásek |  Mé elektronické výrobky

Stabilizátor napětí 5V pro logickou sondu a integrované obvodyTechnické parametry

Vstupní napětí 9 - 12V AC 50Hz 20%

Maxmimální vstupní proud 1A

Výstupní napětí 5V

Výstupní proud 1,1ANapětí je řízeno pomocí stabilizátoru, který je dostupný ve všech prodejnách s elektronikou. Tento zdroj napětí je také vhdoný k napájení integrovaných obvodů zejména řady Cmos a segmetnových displejů s led. Přlibližná pořizovací cena tohoto stabilizátoru se pohybuje bez chladiče okolo 70 až 90 korun a s chladičem se pohybuje okolo 120 až 140 korun.Popis zařízení

Napětí je usměrňováno za pomocí diodového můstku a dále filtrováno přes elektrolytický konedezátor o minimální kapacitě 3300MF. Zapojení stabilizátoru je částečně převzaté z technického datasheetu. Dále k ustálení výstupního napětí slouží odpor o minimální hodnotě 4,7K.Kůvli dobbrým odvodům tepla jsem zvolil pozlacený chladič.Nedoporučuji pouštět tento stabilizátor bez chladiče (Hrozí přehřátí a následnému požáru elektronického zapojení)!!!!Leptání plošných spoju

4. září 2015 v 7:16 | Lukáš Pavlásek
Co na to potřebujeme
1x Peroxid vodíku ( technický)
1x kyselinu chlorovodíkovou (Sosav)
1x nádobu do které si namícháme leptací lázeň ( nesmí být kovová, poteflonovana...apod)
2x věci na vydání plošných spojů (např. Hřebík o min délce 100mm)
1x nádobu přes kterou si roztok namícháme (do této nádoby si i roztok přelijeme pro další likvidaci)
Začneme s návrhem plošného spoje. Pro návrh se dají použít kreslicí pera nebo dříve se dělala kreslící násadka na kreslení s tuží.
Předtím než začneme kreslit návrh plošného spoje na cuprexit, tak si nejprve vytvořímena kus milimetrového papíru jak mají být rozmístěny součástky a jejich vývody a pak se vyřízne daný tvar a kus cuprexitu a ten následně očistíme modelářskou kostkou na kolejivo, tak aby byla med bez různých pozůstatků nečistot (zoxidované, pozůstatek lepidla z izolepy...apod).
Papírový návrh si vystřihneme a přiložíme jej na cuprexit (tvar vystřiženého papíru a cuprexitu musejí být stejně velké) a lehce zafixlujeme izolepou a tam kde mají být dírky pro vývody součástek se vezme něco s ostrým hrotem ( např. Hřebíček od nábytku) a uděláme s nim malé vripi do cuprexitu a následující kroku sundáme papír a začneme natírat plošný spoj.
Použil jsem pro natření plošného spoje modelářskou barvu, kterou používám ve školním roce v leptaní v Chloridu.
V předposlední fázi položíme plošný spoj zhruba na 2 hodiny uschnout. A mezitím si namícháme leptací lázeň v poměru 1:1:1 (1 díl vody, 1 díl peroxidu a 1 díl kyseliny chlorovodíkové). Pozor kyseliny vždy lijeme do vody a ne naopak!!!
V poslední fázi dáme plošný spoj do lázně a čekáme do doby než se odleptá meď která není natřená barvou.
Po vyleptáni plošný spoj vyndáme opláchneme a lázeň vylijeme do wc a hodně spláchneme (je velice dobrý čistič).
Plošiny spoja potom acetonem (ředidlem C6000) zbavíme barvy a potě spoj lehce přeleštíme čistící kostkou na kolejivo a lehce přejedeme brusným papírem o minimální hrubosti 500 a pak vezmeme hadřík a lehce spoj otřeme a poté naneseme kvůli ochraně mědi roztok kalafuny a lihu nebo nějaký ochranný lak a potom necháme jej zasnout.
Doporučuji předtím než nanesme ochranu spoje před korozi, tak spoj ještě předvrtejte.
Autor: Lukáš Pavlásek, 2018
https://www.facebook.com/lpavlasek380