Leden 2016

Zdroj 5V ze stabilizátoru pro osvitku

22. ledna 2016 v 6:33 | Lukáš Pavlásek |  Mé elektronické výrobky
Technické parametry:
Vstupní napětí:
Střídavé (AC) - 9V
Stejnosměrné (DC) - 12V

Vstupní proud:
Střídavý (AC) - 0,68A
Stejnosměrný (DC) - 1A

Konektory:
1.USB

Výstupní napětí
Stejnosměrné (DC) - 5V

Výstupní proud
Stejnosměrný (DC) - 1A

Lze využít
1. Napájení z regulovaného zdroje
2. Napájení z akumulátoru
3. Napájení z transformátoru
4. Napájení z adaptéru bez konektoru USB

1. Napájení z regulovatelného zdroje

Díky diodovému můstku nemusíme hledět na polaritu zdroje. Na zdroji nastavíme 12 - 15V po té připojíme zdroj 5V na kterém se rozsvítí žlutá LED, která signalizuje stav připojení k regulovatelnému zdroji. Díky integrovanému obvodu 78S05 se na konektoru USB objeví napětí 5V

2. Napájení z akumulátoru

Pro toto napájení jsou vhodné olovněné akumulátory hermeticky uzavřené a výstupní napětí musí být 12V. Doporučuji kapacity od 4Ah výše, protože jejich kapacita je přímoúměrná ceně.


3. Napájení z transformátoru

Pro tento způsob napájení jsou vhodné zalévané transformátory od firmy Hahn. Minimální výstupní proud transformátoru musí být minimálně 0,68A. Maximální výstupní proud může být do 1,2A a maximální výstupní napětí transformátoru je 9V.


4. Napájení z adaptéru bez konektoru USB


Na trhu je spousta různých náhradních adaptérů, které se používají např.: napájení LED pásku......apod. Pomocí otočných knoflíků volíme maximální výstupní napětí od 3V do 12V a mění se i maximální výstupní proud.
Například tyto adaptéry vyrábí firma Solight.

Osvitka

15. ledna 2016 v 6:33 | Lukáš Pavlásek |  Mé elektronické výrobky
Všechno to začalo, když jsem vyráběl plošný spoj na kterém měl býti integrovaný obvod. Jako na potvoru jsem si rozteč vývodů na plošném spoji udělal o 5mm více než mělo býti.
V našem modelářském klubu jsem poprosil pana Zajíce jestli by mi nepomohl s výběrem, protože je jich na internetu docela hodně a v různých provedeních a ne všechny umí osvětlovat pozitivní rezist (fotocitlivou vrstvu na plošném spoji).

Původně jsem si chtěl osvitku postavit, jenže vycházela dráž než kdybych si ji zakoupil hotovou. Po čtrnácti dnech jsem si ji objedna u firmy Masnica ve velikosti 160x100 za 890 korun bez poštovného. K osvitce jsem si vzal ještě jedno náhradní přítlačné sklo. Pro napájení z usb jsem si zakoupil na internetovém obchodě alza adaptér, který dodává 5V a prod o velikosti 1A z konektoru USB.
Od té doby co mi osvitka přišla, tak si veškeré plošné spoje vytvářím na počítači a po té si je tisknu na pauzovací papír.
S osvtikou jsem spojoken. Pokud by jste si ji chtěli časem koupit osvitku tak doporučuji již zmíněnou firmu a odkaz na jejich webové stránky je www.masnica.cz


Regulovatelný zdroj dvou napětí

8. ledna 2016 v 6:33 | Lukáš Pavlásek |  Mé elektronické výrobky
Stavbu tohoto zdroje mně napadla, když jsem si přepočítaval chladič pro LM317 ve školním zdroji u které jsem došel k závěru, že má ztrátový výkon 30W namísto maximálního dovoleného ztrátového výkonu (od výrobce určeného) 20W, proto jsem po čtyřech měsících vyměnil (díky odebírání malého napětí došlo ke spálení.


Technické parametry:
výstupní proud: 0,5A vinutí
Výýstupní napětí: 2x21,3V
Regulace:
Od 1,25V
Do 21,3V
Maximální vstupní napětí 15V AC
Maximální vstupní proud 0,5A AC

Při výpočtech mě vyšlo, když použiji transformátor s výstupním proudem 0,5A, tak ztrátový výkon je 7,5W 5% a velikost chladiče bude při teplotě 45 stupňů celsia je jeho velikost 3 x 2cm při tloušťce 3mm. Když použijeme větší chladič, tak tím lépe.Pro lepší přenos tepla je lepší použít Thermopastu.

Stavba
Při stavbě jsem použil zapojení z Datasheetu obvodu LM317, a podle kterých se vypočítavá i velikost chladdiče

Věci které mě zaujali a námět
Zapojení tohoto zdroje je částečně přejato ze školního zdroje jen vyšším vstupním napětí, ale jen vstupní proud byl snížen o polovinu kuvli LM317T.

Dále mě inspirovala součátka oboustranný kolín a zkratovací spojka JUMPER. Díky kterému mohu ppři spálení integrovaného obvodu jednotlivou část odpojit do doby než seženu náhradní elektronickou součástku

Tento zdroj se pohybuje okolo 420 korun.

Barvu krabičky její kombinace si může vybrat každý sám podle barev ve spreji.

Autor tohoto článku nenese žádnou zodpovědnst za majetkové ani zdravotní újmy.Fotografie naleznete v galerii

Facebook stránky

2. ledna 2016 v 17:59 | Lukáš Pavlásek
Vážení čtenáři od 1.1 toho roku jsem začal rozíždět stránky na FB a jejích odkaz je zde https://www.facebook.com/lpavlasek380/ . Na těchto stránkách se můžete trošku zablýsknout či můžete vznášet různé dotazy k elektronice.

Navštívít jej můžete po zadání výše uvedenného odkazu do prohlížeče

Díky Autor
Autor: Lukáš Pavlásek, 2018
https://www.facebook.com/lpavlasek380