Velká Přenosná lampa

6. května 2016 v 5:48 | Lukáš Pavlásek |  Mé elektronické výrobky
Technické parametry:
Maximální vstupní napětí: 12V DC
Maximální odběr: 0,75A
Barva světla: Teplá bílá
Délka světelné plochy: 74 cm

Toto zařízení jsem si postavil pro osvětlení např. místnosti. Původně jsem chtěl , aby barva světla byla studená, jenže jsem při průzkumu svých šuplíkových zásob odporů, ledek, tranzistorů a dalších věcí našel mimo jiné odstřižek LED pásku, který měl konce lehce zoxidované.
Před pájením jsem musel lehce obrousit mikro povlak oxidu. Před pájením jsem ještě led pásek přilepil na hliníkový profil (spíše odřezek) do kterého jsem předem vyvrtal díry pro vyvedení kabelů a také pro zavěšení přes odstřižek drátu.
Po připájení vývodů jsem připojil polotovar tohoto výrobku ke zdroji, abych ověřil funkčnost a během zkoušení jsem přerušil ne jednu tavnou pojistku než jsem si všiml, že led pásek je uprostřed spojován ze dvou kusů. Po opatrném odlepení Led pásku z hliníkového profilu se mé domněnky potvrdily.
Konstruktéři v Číně opět nezklamali, protože v místě spojení zapomněli dodat izolaci. Já jsem přes toto místo nalepil malý kousíček papíru a led pásek zpět přilepil na hliníkový profil. Po připojení ke zdroji se už konečně žádná pojistka nepřerušila.

Doporučuji lidem, kteří v domácnosti hodně svítí Led páskami, aby si jej dali do hliníkových profilů z důvodu chlazení a tím i delší životnosti. Pro lidi, kterým se nelíbí pásový svit Led pásku bych doporučil poměrně dražší profily s krytem (kryt má účel pro větší rozptyl světla), které u nás prodávají firmy GME a Tipa .
Regulace jasu je zajišťována pomocí zenerových diod a přepínačem, kterým otevíráme báze tranzistorů buď 9V nebo 12V. Do zařízení je jedno jestli jej napájíme stejnosměrným nebo střídavým napětím. Správnou polaritu nebo usměrnění zajistí diodový můstek s filtrací
Cena bez transformátoru (adaptéru) s náklady na výrobu plošného spoje mě zhruba vyšla na 300 korun
Cena s transformátorem (adaptérem) s náklady na výrobu plošného spoje mě zhruba vyšla na 440 korun.
Obrázky v plné velikosti najdete v Galerii ve složce Mé elektronické výrobky pod názvem tohoto článku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Autor: Lukáš Pavlásek, 2018
https://www.facebook.com/lpavlasek380